Drøftelse af ”fortætning” i villakvartererne
Teknik- og Miljøudvalget i København har haft en drøftelse af flere scenarier for tilvejebringelse af flere boliger i Københavns Kommune ved fortætning i villakvartererne. Et flertal i Teknik- og Miljøudvalget besluttede “at finansiering af analyse af konkrete muligheder for fortætning og udvikling af villa- og parcelhusområder med flere boliger jf beskrivelse i politisk handlerum, henvises til Budget 2026.”
Foto: Kansagerparken i Husum – et frodigt grønt område til rekreation, leg, spil og samvær.
Fire scenarier
I scenarie 1 er der tale om forandring fra villatypologi til etageboligbebyggelse, herunder ændring af kommuneplanens rammer. De eksisterende villaer forventes derfor ikke bevaret.
I scenarie 2 ombygges eksisterende beboelsesbygninger til flere boliger uden at bygge nyt.
I scenarie 3 udvides eksisterende beboelsesbygninger med tilbygning og/eller påbygning.
I scenarie 4 udstykkes eksisterende villagrunde til opførelse af nye fritliggende en- eller tofamiliehuse, hvilket ikke forudsætter nedrivning af eksisterende huse.
Erstatningsarealer måske også i spil
Erstatningsarealerne er formelt vejarealer, der i forbindelse med villakvarterernes udstykning blev udlagt som kompensation for at veje i områderne blev anlagt i reduceret bredde. Disse områder indgår også i politikernes drøftelser om, at der kan bygges flere boliger i København.
Erstatningsarealerne er ejet af de respektive grundejerforeninger og har typisk en grøn karakter. Der findes omkring 115 erstatningsarealer i København, svarende til ca.14 ha. Erstatningsarealerne bidrager som små grønne områder til Københavns grønne struktur og medvirker til at sikre målet for Københavns udvikling om, at der i den eksisterende by maksimalt er 300 m i gåafstand fra byens boliger til et grønt eller blåt område.
Københavns Kommune kan vederlagsfrit overtage arealerne til vejformål. Såfremt arealerne skal bebygges, skal disse nedlægges som vejareal, og der skal gennemføres en vejnedlæggelsesprocedure i overensstemmelse med vejlovgivningen. Indtægten ved afhændelse af arealer til formål i overensstemmelse med kommuneplanen tilfalder det lokale vejlaug eller grundejerforeningen.
Mange steder i Brønshøj-Husum findes disse erstatningsarealer fx ved Åvendingen og Brovænget (Kansagerparken).
EF