Gæt hvad der lå på dette sted indtil for et par år siden ?

Ja der er unægtelig sket noget på adressen, hvor der ellers altid har været automobilforretning. Nu bliver det de unges hus.

Ja hvem skulle have troet, at Frederikssundsvej 100 kunne komme til at se sådan ud ? Den gamle hæderkronede automobilforretning Tage Jacobsen Automobiler havde domicil i flere årtier på denne adresse, og flere kendte bilmærker blev solgt der fra. Senest Suzuki – og det skabte begrebet Suzuki Bellahøj, som nåede at blive en meget gavmild sponsor for sportslivet i bydelen. Mest Brønshøj Boldklub, som havde stor glæde af et fast sponsorat gennem flere år.

Betingelserne for at have automobilforretning lige der på Frederikssundsvej, var ikke de bedste. Der blev ustandselig gravet op i vejbanen udenfor, og det var lige gyldigt, om der skulle fjernes gamle sporvognsskinner eller lægges nye cykelstier. Det var i hvert fald svært for kunder at komme ind til værkstedet og butikken.

Henrik Jacobsen, der har styret Jacobsen Automobiler A/S  på Frederikssundsvej 100, begyndte så småt at overveje at stoppe og så sælge det gamle imperium. Det skete så for et par år siden – og i dag fremtræder en stor og flot ejendom på adressen, hvor der fremover skal være ungdomsboliger.

Sådan kendte de fleste adressen på Frederikssundsvej 100, ikke mindst med bilen på taget. Men det er historie nu.

– Ja udviklingen kan vi ikke lave om på, siger Henrik Jacobsen til netavisen.

                                                                     

 Henrik Jacobsen glæder sig over, at der nu er bygget en ny ejendom med 76 ungdomsboliger

– Selvfølgelig er det da mærkeligt og måske også lidt vemodigt at køre forbi den adresse, som har været det meste af mit liv. Gadebilledet er forandret for stedse, bilforretningen er væk.
Der har været bilforhandler på adressen i 66 år, og i den tid er der blevet solgt Toyota, Skoda, Mitsubishi og Suzuki. Vi rendte også ind i en brand i nabobygningerne, som gik meget ud over bilforretningen, og som det blev nævnt tidligere, har der næsten konstant været et eller andet opgravningsarbejde i gang. Senest renovering af Frederikssundsvej. Det gjorde også, at der blev færre og færre P-pladser.
Nu er der bygget en flot ny ejendom fra Gefion på grunden med 76 ungdomsboliger.
Byggeriet er snart færdig og udlejning er påbegyndt.