Et kæmpe tab for de sortgule ! Brønshøjs Christian stopper som klubbens informationsmedarbejder

Man kan ærgre sig hver weekend over, at Brønshøjs divisionshold ikke klarer sig bedre i det afgørende oprykningsspil. Men at klubbens nærmest uundværlige informationsmedarbejder gennem mere end 13 år, Christian Haslund stopper – den gør altså direkte ondt.

                       

Helt uden at få en krone for det, har Christian sørget for, at bydelen hele tiden har været informeret om, hvad der sker i klubben på Tingbjerg Ground. Hans store kærlighed til BB har altid brændt klart igennem. For det er jo ikke alene infoen, han har stået for. Det populære bankospil, som heldigvis nu genopstår, har også været en af hans sysler. Kort sagt – Christian har været en fantastisk god man for bydelens divisionsklub.

Men arbejdet som skolelærer og behovet for at være mere sammen med familien trækker i ham. Og det er helt forståeligt. Når man tænker på, hvor mange fodboldkampe han i tidens løb har dækket uanset hvor BB har spillet, så må der komme en dag, hvor man synes tiden er inde.

På 2700-netavisen begræder vi tabet af en fortræffelig samarbejdspartner. Han bliver meget, meget svær at erstatte.

Alligevel vil vi ønske Christian alt mulig god vind fremover. Tak for et fantastisk samarbejde gennem årene !