Stadion havde ære af kampen mod favoritterne fra Køge - men tabte 27-32
Vi kan jo skrive det her på flere måder. En af dem – Stadion tabte for første gang i 23 turneringskampe – men vi foretrækker nu i stedet overskriften – at de lokale håndboldspillere havde ære af kampen trods nederlaget på 27-32 til Køge, som af de fleste regnes for klare favoritter til at rykke op i første division.
Indtil de sidste ti minutter af dagens kamp i ECV-hallen – som var Stadions comeback til anden division efter et års fravær – var stillingen 24-24, men så slap kræfterne op i takt med, at Stadion brændte flere store chancer, og Køges målmand efter kampen må være blevet kåret til dagens mand i skysovs. Han var nærmest umulig at passere.
Godt er par hundrede havde indfundet sig i hallen, her af mange fra Køge. Og så længe Stadion kunne følge med, kogte hallen.
Så altså nederlag i sæsonens første kamp, men bestemt ingen grund til panik. Stadion er rykket en række op, og tempoet er højere. Dog tvivler vi ikke på, at det nok skal komme. Næste opgave er allerede på torsdag aften kl. 19 ude mod rivalerne fra Rødovre.
