På fredag er der Kulturnat med et kæmpe program i hele byen - også i Brønshøj !

Kulturnatten nærmer sig med hastige skridt, den kan opleves i København og omegn den 10. oktober, og byder på masser af spændende oplevelser, som er værd at besøge. Også i Brønshøj kan man glæde sig til et par spændende arrangementer. Det komplette program kan man finde på linket nederst, og der er så sandelig nok at vælge i mellem. 

                                 

Strømninger – Brønshøj Vandtårn

Brønshøj Vandtårn danner rammen for Strømninger – en sanseoplevelse, hvor lyskunst, videoprojektioner og elektroniske lydlandskaber møder vandets evige foranderlighed.

Faste betonstrukturer opløses med flydende lys og lyd, når Desorb og Sjøgren Music inviterer publikum ind i et univers, hvor historie, teknologi og elementet vand smelter sammen.

 

“Bella Notte” – ord & musik i Bellahøj Kirke

Kulturnatten i Bellahøj kirke: ”Bella Notte”, en kreativ og berigende aften. Oplev den smukke og utraditionelle kirke, når dørene slås op til en meditativ aften, hvor stilheden veksler med ord og toner i mørket. Du kan tænde lys foran ikonerne, slå dig ned for en stund og lytte til kirkens musikere, blandet med spoken word.
Program:
18.00 – Kirken åbner
19.00 Music – Oliver Hoiness & Merete Ørting Lahey
20.00 Spoken Word & Music – Peter Møller Jensen, Hoiness & Ørting.
21.00 Music – Oliver Hoiness & Merete Ørting Lahey

22.00 Spoken Word & Music – Peter Møller Jensen, Hoiness & Ørting

I alt er der på Kulturnatten mere end 200 oplevelser, og det hele kan tilgås for 125 kr., som er prisen på et Kulturpas – det giver også gratis adgang for at du kan tage to børn under 12 år med, og til gratis transport med bus, tog og metro i Hovedstadsområdet hele aftenen, samt Kulturnattens egen Kanalrundfart.

Se det komplette program for fredagen her – Program | Kulturnatten