Slagter Frandsen dynastiet i Brønshøj slutter i august

– men rolig nu –  “Den lille gode slagter” lever videre i Brønshøj

Til august er det slut – og så starter et helt nyt kapitel i mit arbejdsliv, siger Niels Frandsen.

I generationer har slagtermester Frandsen leveret frisk og lækkert kød til ikke bare de lokale beboere i Brønshøj, men også til folk udenfor bydelsgrænsen. Det hele startede helt tilbage til 1962, hvor farmand Søren Frandsen blev ansat som lærling i Louis Nielsen, som slagterbutikken hed dengang. I 1981 blev han selvstændig, og i 1982 skiftede butikken navn til det nuværende “Den lille gode slagter”.

Far og søn på arbejde – billedet er taget ikke lang tid før, Søren Frandsen gik på efterløn.

Kom til Brønshøj 

I 1988 blev sønnen Niels ansat som slagtersvend i Brønshøj, og i 1997 indgik far og søn kompagniskab. 11 år senere blev Niels Frandsen selvstændig slagtermester, da farmand gik på efterløn efter 46 år i butikken.

Det var en kort gennemgang af Frandsen dynastiet, som altså slutter definitivt i august måned, hvor Niels Frandsen stopper.

Brønshøj har været en stor og vigtig del af mit liv, og selvfølgelig vil jeg da savne mit daglige virke i bydelen.

Det sker med en stor reception med telt, øl, vin og grillpølser, lørdag den 30. august kl. 10-14 på adressen Frederikssundsvej 205, og hvor man så samtidig kan hilse på Jon Pilo, som fører “Den lille gode slagter” videre. Ham vender netavisen tilbage til senere, men vi kan kort fortælle, at han kom til butikken i 2004 som slagtersvend og indgik i 2021 kompagniskab med Niels Frandsen.

Den afgående slagtermester startede sin løbebane som lærling tilbage i 1983. Han var senere et par år hos Ordrup slagteren, men kom som tidligere nævnt til Brønshøj i 1988, og der har han slået sine folder siden.

Jeg har været heldig

– Jeg har været så heldig at kunne glæde mig hver dag på mit arbejde, fortæller Niels Frandsen til netavisen. – Og at det så har været i Brønshøj, har bare været fantastisk. Jeg har fået et utal af gode venner blandt de kunder, der er kommet i butikken, og der er ingen tvivl om, at jeg vil komme til at savne dem. Det har også været en behagelig oplevelse at arbejde sammen med min far i en del år – og det har fungeret helt perfekt.

Her modtager Niels Frandsen præmien som supertipper af Brønshøjs sportschef Thomas Ipsen.

Jeg har heller ikke undladt at være med til at støtte det lokale idrætsliv. I flere år var jeg sponsor i Brønshøj, og jeg støttede også indirekte ved at deltage på netavisens tipskupon, hvor klubben jo fik en pæn skilling. Også Boldklubben Fix har jeg haft en fint samarbejde med, og vi har leveret meget til deres arrangementer.

Jeg har også sat stor pris på at have et godt forhold til vores øvrige handlende i bydelen, og det kommer jeg også til at savne. Så tro mig – jeg føler, jeg har været heldig og er også taknemmelig for alle de dejlige år.

Indenfor slagterfaget har Niels Frandsen for øvrigt vundet flere medaljer i landsdækkende konkurrencer og bragt Brønshøj stor ære. Det er blevet til flere konkurrencer, hvor man skulle skabe sine egne selvkomponerede pølser, og det gav guld i gammeldags pølse, sølv i rullepølse og bronze i to slags grillpølser.

På sportsfronten har Niels Frandsen heller ikke ligget stille. Han spillede tidligere fodbold i Rødovre, hvor han havde bopæl.

Hvis nogen tror, den afgående slagtermesters arbejdsliv stopper nu, må de tro om. Niels Frandsens plan er efter den 30. august at arbejde tre dage om ugen, og det bliver i en helt anden branche.